Reklamlar

Reklam Verme Hakkında Temel Bilgiler

Dijital Reklamcılık Kılavuzu
Facebook’ta reklam verme hakkında daha fazla bilgi alın.

Dijital Reklamlarla önem verdiğiniz insanlara, sizi dinlemeye hazır oldukları anda erişebilirsiniz.

Artık doğru insanların reklam panonuzun önünden geçmesini, 30 saniyelik TV reklamınızı izlemesini veya yerel reklamlarınızın sayfaları arasına gizlenmiş olduğu bir topluluk dergisine abone olmasını beklemenize gerek yok. Belki de en önemlisi, reklamlarınızı yanlış insanların görmesinden endişe etmenize de gerek yok.

Bu kılavuz size dijital reklamların avantajlarını anlatacak ve geleneksel reklamlardan farkını gösterecektir. Bu kılavuzun sonunda, dijital reklamların işletmeniz için doğru seçim olup olmadığına karar vermek için ihtiyaç duyacağınız temel bilgilere sahip olacaksınız.

İnsanlar neden reklam verir?

İşletmenizin büyüklüğü veya türü ne olursa olsun, büyük olasılıkla birkaç nedenden dolayı reklam verirsiniz: insanları markanızdan haberdar etmek, markanız hakkında konuşulmasını sağlamak ve sonuç olarak, insanların reklamını yaptığınız ürün veya hizmeti istemesini sağlamak.

Pazarlama nedir?

Pazarlama, işletmenizin hikayesini anlatmak için kullandığınız araçtır. İyi bir pazarlama; marka bilinirliği sağlamanızı, potansiyel müşterilerin markanızı bir seçenek olarak düşünmesini ve ideal olarak müşteri sadakati yaratmanızı ve tekrar tekrar alışveriş yapacak doğru müşteriler elde etmenizi sağlar.

1. Adım: Marka bilinirliğini artırma

İnsanların ürün ya da hizmetinizi satın almasını veya kullanmasını sağlamak için ilk olarak bilinirlik oluşturmanız gerekir. Bilinirlik, ürününüzü ya da markanızı dünyaya tanıtmanızla ilgilidir. Aynı zamanda, yarattığınız hikaye ve bu hikayenin, markanız için önem taşıyan insanlarda oluşturduğu duyguyla ilgilidir.

Markaların bilinirlik oluşturmak için kullandığı araçlardan bazıları nelerdir?

 • TV
 • Basılı Medya
 • Radyo
2. Adım: İnsanların markanızı seçenek olarak görmesini sağlama

İnsanlar ürün veya hizmetinizden haberdar olduktan sonra, onun hakkında düşünmeye ve daha fazla bilgi aramaya başlamalarını istersiniz. Bu aşamada insanlar satın almayabilirler, ama satın almaya başlamaları da olasıdır. Almayı düşünme düzeyinde insanların ürün veya hizmetinizle ilgili bir kayıt yaptırmalarını veya bir şey indirmelerini, bir alışveriş yapmalarını veya planlamadıkları bir şeyi satın almalarını istiyor olabilirsiniz.

Bazı markalar insanların kendi ürün ve hizmetlerini almayı düşünmelerini nasıl sağlıyor?

 • TV
 • Basılı Medya
 • İnternet Üzerinden Gösterim
 • Doğrudan Posta
3. Adım: İnsanların alışveriş yapmasını sağlayın

Ürününüzün veya hizmetinizin duyulmasını sağlamak için zaman harcadınız. Son aşamada, markanızdan haberdar olan ve daha önce ürün ya da hizmetinizi almayı düşünmüş olan insanların internet dışında veya internet üzerinden alışveriş yapmasını istersiniz. Ayrıca yeni müşterileri teşvik etmek ve gelecekte yine alışveriş yapmalarını sağlamak istiyorsunuz.

Bazı markalar insanların internet üzerinden ya da internet dışında alışveriş yapmasını nasıl sağlıyor?

 • Arama
 • Sarı Sayfalar
İnternet üzerinden reklam vermenin avantajları nelerdir?
Gelişmiş hedefleme seçenekleri

İnternet üzerinden reklam vermenin en önemli avantajlarından biri hedeflemedir, çünkü bu size reklamlarınızı belirli insan tiplerine gösterme olanağı verir.

Tüm dijital reklamların aynı olmadığını ve internet üzerinden reklam verme araçlarının çoğunda hedefleme seçeneklerinin sınırlı olduğunu unutmayın. Örneğin, reklam platformuna bağlı olarak konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve bunlar gibi başka birkaç hedefleme seçeneği görebilirsiniz.

Ancak Facebook farklıdır.

Facebook’ta insanlar gerçek kimliklerini, ilgi alanlarını, hayatlarındaki olayları ve daha fazlasını paylaşır. Facebook’un 1 milyarın üzerindeki aktif kullanıcısı sayesinde reklamverenler, Facebook reklamlarını işletmeleri için en çok önem taşıyan insanlara hedefleme seçeneğine sahiptir.

Facebook hedefleme seçenekleri

 • Konum: İnsanlara ülkelerine, eyaletlerine, bölgelerine, bulundukları şehre veya posta kodlarına göre erişin

 • Yaş ve Cinsiyet: Hedef kitlenizi yaş ve cinsiyete göre daraltın

 • Dil: Reklamlarınızla belirli dilleri konuşanları hedefleyin

 • İlgi Alanları: İnsanlara paylaştıkları ilgi alanlarına, hareketlerine, Facebook’ta beğendikleri sayfalara ve yakından bağlantılı konulara göre erişin

 • Davranışlar: İnsanlara alışveriş davranışlarına veya niyetlerine, cihaz kullanımlarına ve benzeri davranış özelliklerine göre erişin

 • Bağlantılar: İşletmenizin Facebook Sayfasıyla, uygulamasıyla veya etkinliğiyle bağlantı kurmuş kişilere veya onların arkadaşlarına erişin

 • Özel Hedef Kitle: Piksellerinizi, e-posta adreslerinizi, telefon numaralarınızı veya uygulama kullanıcı kimliklerini kullanarak kendi hedef kitlenizi oluşturun Benzer Hedef Kitle: Hedef kitlelerinize benzeyen kişilere erişin

Reklam planlama ve bütçe kontrolleri

İnternet reklamlarında reklamlarınızın planını ve bütçesini kontrol edebilirsiniz. İnternet üzerinden kullanabileceğiniz birçok araç, reklamlarınızın nerede ve hangi formatta görüneceğini seçmenize de olanak sağlar.

Reklam takibi ve performans ölçümleri

Dijital reklamlar, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili verileri gerçek zamanlı olarak takip etmenizi sağlar. Reklamlarınız yeterli performans göstermiyorsa, bu reklamları durdurabilirsiniz. Belirli bir reklam çok iyi performans gösteriyorsa, daha fazla insana erişmek için o reklamın bütçesini artırabilirsiniz. Facebook’ta ayrıca, Facebook pikselini de kullanabilirsiniz. Facebook pikseli bir kişinin sizin reklamınızı gördükten sonra, internet sitenizde alışveriş yapmak gibi önem verdiğiniz bir eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini takip etmenizi sağlayabilir.

Hangi pazarlama terimlerini bilmem gerekir?

Burada, reklam verme sürecinde karşınıza çıkabilecek terimlerden bazılarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki kavramların farklı reklam platformlarında farklı terim ve tanımlarla karşınıza çıkabileceğini unutmayın.

Bir reklamı oluşturan kısımlar

İnternet reklamları genellikle aşağıdaki kısımlardan oluşur:

 • Reklam kreatifi: Mesajınızı hedef kitlenizle paylaşmanızı sağlayan reklam görseli ve metni.
 • Hedefleme: Reklamınızla hedeflediğiniz hedef kitle.
 • Reklam Alanı: Reklamın görüneceği yer (ör. arama sonuçlarında, sosyal medya akışında, bir internet sayfasındaki bir yerde).
 • Teklif: Müşterilerin reklamınızı görüp tıklaması veya başka bir eylemde bulunması için harcamak istediğiniz tutar. Facebook’ta otomatik teklif seçeneğini kullanabilirsiniz (amacınıza ulaşabilmeniz için teklifiniz otomatik olarak optimize edilir). İsterseniz de, manuel teklifi seçebilir ve maksimum teklifinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Bütçe: Reklam kampanyanızın tamamı için harcamak istediğiniz tutar.
 • Planlama: Reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz süre.
Reklamınızı oluştururken bilmeniz gereken terimler
 • Reklam verme amacı: Belirli bir reklam kampanyasıyla ulaşmak istediğiniz hedef. Örneğin, reklam verme amacınız reklamınızı daha fazla kişinin görmesi ve ardından internet sitenizde bazı hizmetler almak için kayıt yaptırması olabilir.
 • Hedefleme: Reklamlarınızı görmesini istediğiniz insanları seçme işlemi.
 • Yeniden pazarlama ya da yeniden hedefleme: Reklamverenlerin, daha önce bir internet sitesini ziyaret etmiş olan kişileri hedeflemesini sağlayan bir pazarlama tekniği. Örneğin, bir internet sitesinde bir çift ayakkabıya bakmışsanız ve o reklamveren yeniden pazarlamayı kullanıyorsa, Facebook’ta o ayakkabıların reklamıyla karşılaşabilirsiniz.
Reklam açık artırmalarını anlamak

Birçok internet reklam platformunda, oluşturduğunuz reklamlar gerçek hayattaki açık artırmalara benzer bir internet piyasası olan reklam açık artırmasında birbirleriyle rekabet eder.

Tipik bir açık artırma işlemini görmek için aşağıdaki örneğe göz atın:

 1. Lee, reklam yayınlayan bir internet sitesini ziyaret eder.
 2. İnternet sitesi, yaş ve konum gibi özelliklere göre, Lee gibi kişileri hedefleyen reklamlar almaktadır.
 3. Reklamverenin reklamı oluştururken belirlediği teklif, Lee’ye erişmeye çalışan diğer reklamverenlerin teklifleriyle rekabet eder.
 4. Açık artırma, reklamverenlerin tekliflerine ve hedeflemelerine göre kazananı belirler.
 5. Kazanan reklam Lee’ye gösterilir.
Reklam sonuçlarınıza bakarken bilmeniz gereken terimler

Reklamınız bir reklam platformunda veya bir internet sitesinde gösterildikten sonra, reklam kampanyanızın sonuçları gelmeye başladığında aşağıdaki terimlerden bazılarıyla karşılaşabilirsiniz:

 • Tıklamalar: Reklamınızın, onu gören insanlardan aldığı tıklamaların sayısıdır.
 • Tıklama Oranı veya TO: ‎Aldığınız tıklama sayısının gösterim sayısına oranıdır.
 • Gösterimler: Reklam platformları gösterimleri farklı şekillerde ölçebilir. Facebook’ta gösterimler, reklamınızın bir kişinin ekranına ilk kez girme sayısıdır.
 • Erişim: Reklamınızın gösterildiği kişi sayısı.
 • Sıklık: Sıklık, reklamınızın bir kişiye ortalama kaç kez gösterildiğidir.
 • CPM (1000 Gösterim Başına Ücret): Reklamınızda 1.000 gösterim almak için ödediğiniz ortalama ücrettir.
 • CPC (Bağlantı Tıklaması Başına Ücret): Birisi reklamınıza her tıkladığında sizden alınan ortalama ücrettir. Bu tutar, reklamınız için harcadığınız tutarın reklamınızın aldığı tıklama sayısına bölünmesiyle hesaplanır.
 • Dönüşümler: Dönüşümler, bir internet sitesinde alışveriş yapma veya alışveriş sepetine ürün ekleme gibi, müşterilerin gerçekleştirdiği eylemlerdir.
 • İlişkilendirme: Bir kişi, bir ürün veya hizmeti almadan önce o ürün veya hizmet hakkında çeşitli pazarlama faaliyetleriyle karşılaşabilir. Örneğin bir radyo reklamı duyabilir, bir reklam panosu görebilir ve daha sonra bir internet reklamı görebilir. İlişkilendirme, bu farklı pazarlama çabalarını dikkate alır ve her birinin o kişinin alışverişine katkısı için bir değer atfeder. Pazarlama platformlarının farklı ilişkilendirme modelleri ve değer atfetme yöntemleri olabileceğini unutmayın.
Reklam kampanyamın nasıl performans gösterdiğini nasıl öğrenebilirim?
Reklam harcamalarının getirisini anlamak

İnternetteki reklam kampanyanızın başarısını nasıl ölçeceğinizi bilmek önemlidir. Kampanyanızın başarısını anlamak, reklamlar için harcadığınız paranın karşılığında ne elde ettiğinizi görmenize yardımcı olur. Bu,Reklam Harcamasının Getirisi olarak adlandırılır. Reklam harcaması getirinizin ne olduğunu bilmek, gelecekteki reklam kampanyalarınızı nasıl planlayacağınızı belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin, bir kuaför salonunuz olduğunu ve internet üzerinden haftada ortalama 30 randevu verdiğinizi düşünelim. İnternet üzerinden verdiğiniz randevu sayısını artırmak için 1 haftalık bir kampanyaya 25 TL harcamaya karar veriyorsunuz. Kampanyanız sona erdiğinde, şu sonuçları alıyorsunuz:

 • 10.000 kişi reklamınızı görüyor
 • 60 kişi internet üzerinden randevu alıyor
 • Alınan her randevu için (internet sitesi dönüşümü olarak da adlandırılır) 0,42 TL harcamış olursunuz
Nerede başladınız? Nerede bitirdiniz? Alınan randevu sayısı ne kadar arttı?
Reklama hiç para harcamadan haftada 30 randevu Reklama 25 TL harcayarak haftada 60 randevu 30’dan 60’a, yani %100 artış

Bu 25 TL’lik harcamanın işletmeniz için iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorsanız, gelecekte de benzer reklam kampanyaları oluşturmak isteyebilirsiniz.

Reklam sonuçlarınızı anlama

Her reklamveren benzersizdir ve reklamlarının performansını değerlendirmek için kendi amaçlarını belirlemeye ihtiyaç duyabilir. Reklamlarınızın sonuçlarını anlamak ve sonuçlarınızı iyileştirmeye yönelik amaçlar belirlemek için bazı önerileri burada bulabilirsiniz:

 • Hedefleme amaçlarıma ulaştım mı? Gördüğünüz sonuçları, belirlediğiniz hedeflemeyle karşılaştırın. Reklamınızla etkileşime geçen kişilerin hedeflediğiniz kitledekilerle aynı kişiler olması iyi bir işarettir. Reklamınızı hedef kitlenizin dışındaki kişiler görüyorsa o hedef kitlede ayarlama yapmanız gerekebilir (ör. hedef kitlenizi belirli kişileri içerecek şekilde daraltabilirsiniz).
 • Reklamımda gerçekleşen eylem başına ne kadar harcama yapıyorum? Reklam sonuçlarınız, reklamınızda eylem başına ne kadar ödeme yaptığınızı gösterir. Örneğin, bir kampanyaya 25 TL harcar ve 60 tıklama alırsanız tıklama başına 0,41 TL harcamış olursunuz. Reklamlarınızı yayınlamaya devam ettikçe, eylem başına maliyeti azaltarak eylem sayısını artırmak isteyebilirsiniz.
 • Bütçemde belirlediğim tutarı mı harcıyorum? Bir bütçe tutarı belirlemiş olsanız bile, reklamınız hedef kitlenize yayınlanmıyorsa bu tutarın tamamını harcamayabilirsiniz. Bu, reklam açık artırmalarında gerçekleşebilir. Teklifinizin düşük olması veya reklamınızın kalitesi gibi faktörler reklamınızın yayınını etkileyebilir. Bütçe tutarınızın harcanmadığı şeklinde bir eğilim görüyorsanız belirlediğiniz tutarı tekrar değerlendirin.
Reklamlarınızın işletmenize katkı sağladığını görmek

Şu soruyu soruyor olabilirsiniz: “Bu yeni randevulardan kaçı reklamlarım sonucunda gerçekleşti?” İnternet sitesi dönüşümleri gibi hedefler için, bir Facebook pikseli kullanarak alınan randevuların kaç tanesinin birisi reklamınıza tıkladıktan sonra gerçekleştiğini görebilirsiniz. Facebook pikseli, internet sitenize eklenen bir kod parçasıdır (görünmeyen, 1×1 piksel boyutunda bir görsel). Bu piksel, reklam platformunuzun sayfa ziyaretlerinden veya sayfada gerçekleştirilen eylemlerden haberdar olmasını sağlar. Nasıl Facebook pikselioluşturacağınızı öğrenin.

Zaman içinde reklam performansınızı artırma

Gelecekteki reklam kampanyalarınızı oluştururken geçmişteki başarılı kampanyalarınıza bakın ve kendinize şu soruyu sorun:

 • Hedef kitlemde kimler vardı?
 • Reklamımdaki görsel ve yazı nasıl görünüyordu?
 • Kampanyam ne kadar süreyle yayınlandı?
 • Ne kadar harcama yaptım?

Geçmişte başarılı olan kampanyanıza benzer kampanyalar oluşturabilir veya o reklamın iyi performans göstermesini sağlayanın ne olduğunu anlamak için o kampanya için oluşturduğumuz değişik versiyonları deneyebilirsiniz. Örneğin, sonuçları karşılaştırmak için farklı görsellere, başlıklara veya hedef kitlelere sahip birden fazla reklam yayınlamayı deneyebilirsiniz.

Was this article helpful?

Leave A Comment?